Ameliyatsız hemoroit tedavisinde  hemoroit bağlaması oldukça etkili bir tedavidir, çok az yan etkisi vardır ve uygun yapıldığında komplikasyonları çok düşüktür. hastaneye gitmeden, ofis şartlarında hemoroidin ameliyatsız tedavisinde, büyük avantaj sağlamakta. 

Ameliyatsız hemoroit tedavisi

Hemoroit tedavisinde bantligasyon oldukça etkili bir tedavidir. Yan etkisi ve komplikasyon riski en düşük tedavi modalitesidir.

Bantligasyon tedavisi hastaneye yatış olmadan, muayenehane şartlarında yapılır. Hastane yatışı olmadığı için hastane masrafı da yoktur. Etkili ve başarılı bir tedavidir. Hemoroit ameliyatlarında olduğu gibi kesme ve dikiş olmadığın icin ağrısızdır. Hastalar İşlem sonrası hafif bir rahatsızlıkla İyileşirler, bir ya da iki gün içinde normal günlük aktivitelerine dönerler.

Bantligasyon tedavisi diğer benzeri tedavilere göre açık ara daha başarılıdır. Çok ileri evre hemoroitler dışında hastaların %90’ı için en iyi tedavi seçeneğidir. İleri evredeki hemoroitlerde, hemoroidektomi adını verdiğimiz ameliyat gerekli olabilir. Hemoroit hastalarının ancak yüzde 10’u çok ileri evrededir.  İleri evredeki hastalarda hastanın mutlaka hastaneye yatması, anestezi altında ameliyat olması gerekir. Ameliyat sonrası dönem ağrılıdır. Hastaların iyileşme süresi 4 ila 6 haftadır. Ameliyat sonrası istirahat gerekir.

Uyguladığım tedavi ile hemoroidektomi ameliyatlarını kıyaslamak mümkün değildir.

Bütün tıbbi işlemlerde olduğu gibi, hemoroit bağlamasında da yapacak kişinin bu işlemdeki eğitimi, tecrübesi ve yeteneği son derece önemlidir.

KAUÇUK BANT BAĞLAMA TEKNİĞİ

Hemoroit pakesinin bağlanmasında kullanılan kauçuk bandın bazen kayarak çıkması yapılan işlemi işlevsiz kılar.  Bu nedenle yeni bir teknik geliştirmek gereklidir. Bu geliştirdiğimiz yeni tekniğe güçlendirilmiş kauçuk bant bağlama tekniği diyoruz.

Bu yeni teknik yapılan tedavi işleminin başarısını garanti altına alır. Bu sayede kauçuk bandın sıyrılıp düşme riski ortadan kalkar.

Kauçuk bant takıldıktan sonra eski teknikte, bantligasyon işlemi sonrasında hastalara 2-4 gün ıkınmaması ve ağır kaldırmamasını tavsiye edilir.

Geliştirdiğim bu teknik, kauçuk bandın sıyrılıp düşme riskini ortadan kaldırır. Güçlendirilmiş kauçuk bant bağlama tekniği; işlemin başarısını ve hasta güvenliğini artırır.  Kauçuk bant düşmesin diye uygulanan ve hastayı strese sokan tedbirlere ihtiyaç kalmaz. Bu yöntem ve kullanılan alet için patent müracaatımızı yaptık ve patent korumasını aldık.

BANTLİGASYON NASIL UYGULANIR?

Bantligasyon tekniğinde tüm hemoroitleri tek seansta bağlamak uygun değildir. Bu tedavi işlemini 2 defada bazen de 3 defada kısım kısım yapmak işlemin başarı şansını artırmaktadır.

Lastik halka rektum kanalının içinde ağrısız bölgeye konulmalıdır. Anal girişten 2,5 cm içerde dentate çizgi denen hattın üzeri ağrısızdır. Burada ağrı sinirleri yoktur. Hastalar ağrı hissetmezler. Ancak kişiden kişiye küçük farklılıklar olabilir. Çok az sayıda insan ağrı duyabilir. Bu hafif ağrı duyan hastalarda ağrı testi yapılır ve kauçuk bant ağrısız yere yerleştirilir. Uygulama esnasında bant konulan yerin ağrısız olduğu mutlaka kontrol edilmelidir. Değilse bant daha yukarıya konulur.  Bant doğru yere yani ağrı sinirlerinin olmadığı yere konmuşsa sadece 2 gün hafif rahatsızlık hissi olur. Bu rahatsızlık kişinin günlük aktivitesini etkilemez.

BANTLİGASYONA İLAVE LAZER TEDAVİ

Bazı ileri evre hastalarda bantligasyon tekniğine lazer veya infrared fotokoagülasyon tekniğini ilave etmekteyiz. Bu sayede daha başarılı sonuçlar almaktayız. Hemoroit bant tedavisi yapılan muayenehanelerde, gerektiğinde kullanmak için Lazer cihazı ve İnfrared fotokoagülasyon cihazı bulunması faydalı olur.

Bazı hastalarda bantligasyon ve fotokoagülasyon tekniklerinin bir arada uygulanmasıyla yaptığımız tedavinin başarısını daha da artmaktadır. Bazı hastalarda bu hibrit tedavinin gerektiği düşüncesindeyim. Yaptığımız işlem hasta memnuniyetini artırmaktadır. Hekimlik mesleği bir bilim olduğu kadar sanattır. Yaptığı işlemin başarısı hasta kadar hekimi de mutlu eder.

Hepinize sağlıklı günler diler, hızlı tedavi süreçlerini sağlayan bulduğumuz bu yöntemi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım